Dünya Hukuk Günü'nün ayrıntıları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Hukuk kelimesi Arapça dilinde “hak” kökünden gelmektedir ve hak sözcüğünün çoğulu şeklinde bilinmektedir.

Arapça'da ise “hak” kelimesinin çoğulu “ah’kak”tır. Türk Dil Kurumu’na göre hukuk kelimesinin anlamı için, “Toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünüdür”. ifadesi kullanılmaktadır.

Dünya Hukuk Günü Ne Zaman İlan Edildi?

Ayrıca hukukun “haklar” anlamı da vardır. 10 Temmuz 1967 günü Cenevre’de, Bakanlar Kurulu kararı ile beraber 10 Temmuz günü Dünya Hukuk Günü olarak ilan edilmiştir.

İlk olarak 1967 yılında kutlanmaya başlanan Hukuk günü, bu sene Çarşamba gününe denk gelmektedir. Toplumu ve devleti ilgilendiren önemli bir alan olan hukuk; yasama, yürütme, yargı iş birliği ile birlikte yürütülmek istenmiştir. Dünya Hukuk Günü hukukun üstünlüğünü, demokratik, toplum için adaletli bir devlet anlayışını destekleyip öne sürmektedir.

Dünya Hukuk Günü Mesajları 

Hiçbir şey bir devleti kendi kanunlarını ihlal etmekten daha hızlı yıkamaz. (Thomas Clark) Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adalet vicdanın temelidir. 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adalete ve adil yargılamaya bir gün herkesin ihtiyacı olabilir. 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adaletin güçlüden değil haklıdan yana olması dileğimle, tüm hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Hukuksuzlukların yaşanmadığı bir dünya dileğiyle... Hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Hukuku üstün kılmak için savaşan hak ve adaletten yana olan hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Dünyaya hukuk ve adaletin egemen olması dileğiyle tüm meslektaşlarımızın 10 Temmuz Hukuk Günü kutlu olsun.